Problem 1: A soccer ball is hit from the ground toward a wall with an initial sp
ID: 1658556 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
Here,
theta = 40 degree
u = 25 m/s
d = 22 m
a) time taken for ball to hit the wall = d/(u * cos(theta))
time taken for ball to hit the wall = 22/(25 * cos(40 degree))
time taken for ball to hit the wall = 1.15 s
b)
height of the ball = u * sin(theta) * t - 0.50 gt^2
height of the ball = 25 * sin(40 degree) * 1.15 - 0.50 * 9.8 * 1.15^2
height of the ball = 12 m
c)
for the magnitude of velocity of ball
v^2 - 25^2 = -2 * 9.8 * 12
v = 19.7 m/s
the velocity of the ball magnitude is 19.7 m/s
Now, for the angle a
19.7 * cos(a) = 25 * cos(40 degree)
a = 13.6 degree
the angle of the velocity is 13.6 degree below horizontal
d)maximum height = (u * sin(theta))^2/(2g)
maximum height = (25 * sin(40))^2/(2 * 9.8)
maximum height = 13.2 m
time taken to reach there = u * sin(theta)/g
time taken to reach there = 25 * sin(40 degree)/9.8
time taken to reach there = 1.64 s
b) No , as the time taken to reach the maximum height is more than the time taken to collide on wall