Consider an object of mass 25 kg, rotating in a circular path of radius 5.5 m on
ID: 1658557 • Letter: C
Question
Consider an object of mass 25 kg, rotating in a circular path of radius 5.5 m on the horizontal surface. One revolution takes 7.5 seconds. The speed of the object does not change during the motion.
a) What is the speed of the object in meters per second?
b) What is the magnitude of the momentum of the object in kg•m/s?
c) What is the magnitude of the force, in newtons, that acts on the object in the direction perpendicular to the momentum?
d) What is the magnitude of the force, in newtons, on the object in the direction parallel to the momentum?
Explanation / Answer
here,
mass , m = 25 kg
radius , r = 5.5 m
time period , T = 7.5 s
a)
the speed of object , v = 2 * pi * r /T
v = 2 * pi * 5.5 /7.5 m/s
v = 4.61 m/s
b)
the magnitude of the momentum of the object , P =m * v
P = 25 * 4.61 kg.m/s= 115.1 kg.m/s
c)
the magnitude of the force that acts on the object in the direction perpendicular to the momentum , F = m * v^2 /r
F = 25 * 4.61^2 /5.5 N
F = 96.6 N
d)
as the object is not accelrating parallel to the momentum
the magnitude of the force on the object in the direction parallel to the momentum is zero