Consider an object of mass B 75 kg. Assume that it\'s made up of equal numbers o
ID: 1338253 • Letter: C
Question
Consider an object of mass B 75 kg. Assume that it's made up of equal numbers of protons, neutrons, and electrons. Remember that protons and neutrons each have the same mass individually, namely 1.7x10 kg; electrons have negligible mass by comparison; and that the charge of an individual proton (or electron) has magnitude 1.6 x 1019 C. (a) How many protons does the object contain? Answer: 10 Protons (b) Now imagine taking all the protons out of the object and stuffing them into a box. Also take all of the electrons out of the object and stuff them in a second box. How much charge is contained in each box? Answer: x 10-C (c) Now imagine separating the two boxes -the one containing all the protons, the other containing all the electrons. Let's put them at a distance of C.83m from one another. What will be the strength of the force of attraction between the two boxes? Answer:x10N x 10 NExplanation / Answer
givne mass of the object is 7.5 kg and mass of proton or neutron is 1.7*10^-27 kg
givne that the mass of the electron can be neglected
now the no of protons and neutrons and electrons are equal in number so the object contains
7.5/ (2*1.7*10^-27)
n = 2.2055*10^27 protons and neutrons and electrons ( because electrons mass is neglected any number of electrons mass does not affect here)
b) each box contains 2.2055*10^27*1.6*10^-19 C of charge = 3.5288*10^8 C (+,-)
c) couloumb force of attraction between the boxes is
F= Kq1*q2/r^2
= -9*10^9*3.5288*10^8*3.5288*10^8/(8.3*8.3)
= -1.6268*10^25 N
d) work done is equal to the potential enerygy of the charges separated by r distance is
U= K*Q1*Q2/r
= 9*10^9*3.5288*10^8*3.5288*10^8/0.5
= 224.14*10^25 J