Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 7.07 Part A A child in a boat throws a 5.80-kg package out horizontally

ID: 1659214 • Letter: P

Question

Problem 7.07 Part A A child in a boat throws a 5.80-kg package out horizontally with a speed of 10.0 m/s. The mass of the child is 26.4 kg and the mass of the boat is 33.2 kg (Figure 1) Calculate the velocity of the boat immediately after, assuming it was initially at rest. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Enter positive value if the direction of the force is in the direction of the velocity of the box and negative value if the direction of the force is in the direction opposite to the velocity of the box. 0? gure 1 of 1 = | Value Units Submit My Answers Give Up Provide Feedba Continue u = 10.0 m/s

Explanation / Answer

given the child throws the package
mass of package, m = 5.8 kg
speed of package , v = 10 m/s
mass of boat + kid M = 33.2 + 26.4 kg
so let the velocity of the boat immidiately aftyer the child throws the package be u
then from conservation of momentum
mv = Mu
u = mv/M = 5.8*10/(33.2 + 26.4)
u = 0.973 m/s
so the boat and the kid will move in oppositer direction with the speed of u = 0.973 m/s