CH 11 HW A One-Dimensional Inelastic Collision 6 of 11 > Block 1, of mass m1 1.1
ID: 1660684 • Letter: C
Question
CH 11 HW A One-Dimensional Inelastic Collision 6 of 11 > Block 1, of mass m1 1.10 kg, moves along a frictionless air track with speed u1 = 19.0 m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 35.0 kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1) Part A Find the magnitude Pi of the total initial momentum of the two-block system. Express your answer numerically. View Available Hint(s) m's Submit Part B Figure 1of1 Find vf, the magnitude of the final velocty of the two-block system Before collision: Express your answer numerically. View Available Hint(s) m/s After collision: Submit PartCExplanation / Answer
part A)
total initial momentum of the two-block system is
pi = m1*v1 = (1.1*19) = 20.9 kg. m/s
part B)
using law of conservation of linear momentum
pi = pf
20.9 = (m1+m2)*vf
20.9 = (1.1+35)*vf
vf = 20.9/(36.1) = 0.578 m/s