Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pat A If the final temperature is 23.0, what is the specific heat of the object?

ID: 1661323 • Letter: P

Question

Pat A If the final temperature is 23.0, what is the specific heat of the object? To determine the specific heat of an object, a student heats it to 100 °C in boiling water. She then places the 78.8 g object in a 186 g aluminum calorimeter containing 137 g of water. The aluminum and water are initially at a temperature of 19.8, and are thermally insulated from their surroundings Express your answer using two significant figures Substance Water Beryllium Aluminum Glass Silicon Specific heat, J/(kg K) 4186 1820 900 837 703 448 387 234 129 128 J/(kg K) Submit equest Answer Part B Iron (steel) Referring to the table, identify the material in the object. Copper Silver Gold Lead Beryllium Aluminum Glass Silicon Iron (steel) Copper Silver Gold Lead

Explanation / Answer

A)

ma = mass of aluminium = 186 g

ca = specific heat of aluminium = 0.9

mw = mass of water = 137 g

cw = specific heat of water = 4.186

Ti = initial temperature of aluminium and water = 19.8

T' = temperature of object initially = 100

T = final equilibrium temperature = 23

m = mass of object = 78.8 g

c = ?

using conservation of heat

heat lost by object = heat gained by water + aluminium

m c (T' - T) = ma ca (T - Ti) + mw cw (T - Ti)

(78.8) c (100 - 23) = (186) (0.9) (23 - 19.8) + (137) (4.186) (23 - 19.8)

c= 0.391 = 391 J/kg-k

so it is copper