I have no idea how to do this one - keep getting wrong answer. You have a mole o
ID: 1662619 • Letter: I
Question
I have no idea how to do this one - keep getting wrong answer.You have a mole of monatomic H, in a 10T magnetic field witheach atom excited to n=1,l =1, ml = (-1). Youfreeze the Hydrogen to a solid, then rotate it 180 degrees. This makes the end that was pointed along the field, pointedopposite to the field. How many joules of energy will it taketo turn the frozen hydrogen 180 degrees?
You have a mole of monatomic H, in a 10T magnetic field witheach atom excited to n=1,l =1, ml = (-1). Youfreeze the Hydrogen to a solid, then rotate it 180 degrees. This makes the end that was pointed along the field, pointedopposite to the field. How many joules of energy will it taketo turn the frozen hydrogen 180 degrees?
Explanation / Answer
If we start with the Bohr magneton = e h / (2 m) the magneticmoment of the atom for an integral change in the magnetic moment ofthe atom E = ml B = 2 B since the change in the magnetic quantum numberis from -1 to + 1 (Note that this is not an internal transition whereml = ±1 since m = 2 is notallowed by quantum theory E = 1.6 * 10E-19 * 6.63 * 10E-34 / (2 * 1.67 *10E-27) = 1.01 * 10E-26 J Multiply Avagadro's number to get the total energy requiredfor the mole of Hl