I need some help on this homework problem for physics. It isphysics (8th) Cutnel
ID: 1664366 • Letter: I
Question
I need some help on this homework problem for physics. It isphysics (8th) Cutnell, Chapter 18 Problem 60. Thanks! It readsas follows: Two spherical shells have a common center. A -1.50x10-6 C charge is spread uniformly over the inner shell,which has a radius of 0.050 m. A +4.50 x10-6 C charge isspread uniformly over the outer shell, which has a radius of 0.15m. Find the magnitude and direction of the electric field at adistance (measured from the common center) of(a) 0.20 m,
E =
(b) 0.10 m,
E =
(c) 0.025 m.
E = I need some help on this homework problem for physics. It isphysics (8th) Cutnell, Chapter 18 Problem 60. Thanks! It readsas follows: Two spherical shells have a common center. A -1.50x10-6 C charge is spread uniformly over the inner shell,which has a radius of 0.050 m. A +4.50 x10-6 C charge isspread uniformly over the outer shell, which has a radius of 0.15m. Find the magnitude and direction of the electric field at adistance (measured from the common center) of
(a) 0.20 m,
E =
(b) 0.10 m,
E =
(c) 0.025 m.
E =
Explanation / Answer
q = -1.50 x10-6 C, a = 0.050 m. Q = +4.50x10-6 C, R = 0.15 m. use Gauss's law a) r = 0.20 m (outside the outer shell) E*4r2 = (Q + q)/0 E = (Q + q)/(40r2) =6.75*105 V/m (away from the center) b) r = 0.10 m (between shells) E*4r2 = q/0 E = q/(40r2) =-3.375*105 V/m (towards the center) c) r = 0.005 m (inside the inner shell) E*4r2 = 0/0 E = 0