A skateboarder shoots off a ramp with a velocity of 5.1 m/s,directed at an angle
ID: 1665711 • Letter: A
Question
A skateboarder shoots off a ramp with a velocity of 5.1 m/s,directed at an angle of 59° above the horizontal. The end ofthe ramp is 1.4 m above the ground. Let the x axis beparallel to the ground, the +y direction be verticallyupward, and take as the origin the point on the ground directlybelow the top of the ramp. (a) How high above theground is the highest point that the skateboarder reaches?(b) When the skateboarder reaches the highestpoint, how far is this point horizontally from the end of theramp?Explanation / Answer
vertical acceleration=g=9.8let the skateboarder reach a height h above the end of theramp u=5.1*sin59 v=0
v2=u2-2*g*h 0=(5.1*sin59)2-2*9.8*h h=0.975 m
the highest point is 1.4+0.975=2.375 m above the ground
time taken to reach the highest point=t v=u-g*t 0=5.1*sin59-9.8*t t=0.45 s
initial horizontal velocity=5.1*cos59 horizontal acceleration=0 distance traveled in 0.45 shorizontally=5.1*cos59*0.45=1.18
the highest point is 1.18 m from the end of the ramp