Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hey how can I solve this?? A container holds 2.3 mol of gas. The total average k

ID: 1666448 • Letter: H

Question

Hey how can I solve this?? A container holds 2.3 mol of gas. The total average kineticenergy of the gas molecules in the container is equal to thekinetic energy of a 8.0x10-3 kg bullet with a speed of950 m/s. What is the Kelvin temperature of the gas?
Thanks! Hey how can I solve this?? A container holds 2.3 mol of gas. The total average kineticenergy of the gas molecules in the container is equal to thekinetic energy of a 8.0x10-3 kg bullet with a speed of950 m/s. What is the Kelvin temperature of the gas?
Thanks!

Explanation / Answer

The translational kinetic energy of the bullet =0.5mv2 The kinetic energy of the gas molecule = 3/2 nRT ==> 0.5mv2 = (3/2 ) nRT ==> mv2 = 3 nRT ==> T = mv2 / 3 nR = ( 8 x 10-3* 950 * 950 ) / (3 * 2.3 * 8.31) = 125.91K The kinetic energy of the gas molecule = 3/2 nRT ==> 0.5mv2 = (3/2 ) nRT ==> mv2 = 3 nRT ==> T = mv2 / 3 nR = ( 8 x 10-3* 950 * 950 ) / (3 * 2.3 * 8.31) = 125.91K