Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows two objects of masses M and m. Thehorizontal surface allo

ID: 1666897 • Letter: T

Question

The figure below shows two objects of masses M and m. Thehorizontal surface allows for frictionless motion. The string tiesto the two objects is massless and passes over a massless pulleythat rotates without friction. If M=6.01 kg andm=1.88 kg, what is the magnitude of the acceleration of thesliding object?

The figure below shows two objects of masses M and m. Thehorizontal surface allows for frictionless motion. The string tiesto the two objects is massless and passes over a massless pulleythat rotates without friction. If M=6.01 kg andm=1.88 kg, what is the magnitude of the acceleration of thesliding object?What is the magnitude of acceleration of the hangingobject? What is the magnitude of the tension in the string?

Explanation / Answer

Since there is no friction and it is a massless pulley, theTension in the rope is the same. Fy = T - mg = Fnet = T-mg = ma so T = ma + mg Fx = T = Ma Eliminating T in these two equations Ma = ma +mg Ma - ma = mg a = mg/(M-m) = 1.88kg(9.8m/s2)/(6.01-1.88) =4.46m/s2 T = ma + mg = 1.88*9.8m/s2 + 1.88kg*4.46m/s2 = 26.81N Hope that helps T = ma + mg = 1.88*9.8m/s2 + 1.88kg*4.46m/s2 = 26.81N Hope that helps