A single-turn current loop, carrying a current of 3.40 A, is in the shape of a r
ID: 1668334 • Letter: A
Question
A single-turn current loop, carrying a current of 3.40 A, is in the shape of a right triangle with sides50.0, 120, and 130 cm. The loop is in a uniform magnetic field ofmagnitude 75.5 mT whose direction isparallel to the current in the 130 cm side of the loop. What arethe magnitude of the magnetic forces on each of the three sides? (a) the 130 cm side 1 N (b) the 50.0 cm side 2 N (a) the 120 cm side 3 N(d) What is the magnitude of the net force on the loop?
4 N (a) the 130 cm side 1 N (b) the 50.0 cm side 2 N (a) the 120 cm side 3 N
(d) What is the magnitude of the net force on the loop?
4 N (a) the 130 cm side 1 N (b) the 50.0 cm side 2 N (a) the 120 cm side 3 N
Explanation / Answer
a) F = BiL For 130 cm = 1.3 m F1 = 75.5 x10-3 * 3.4 * 1.3 = 333.71 x 10-3 N For 50 cm F2 = 75.5 x10-3 * 3.4 * 0.5 = 128.35 x 10-3 N For 120 cm F3 = 75.5 x10-3 * 3.4 * 1.2 = 308.84 x 10-3 N b) F = F1-F2-F3 = - 103.48N