Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A single-turn current loop, carrying a current of 4.0 A, is in the shape of a ri

ID: 1980175 • Letter: A

Question

A single-turn current loop, carrying a current of 4.0 A, is in the shape of a right triangle with sides 50 cm, 120 cm. and 130 cm. The loop is in a uniform magnetic field of magnitude 75 mT whose direction is parallel to the current in the 130 cm side of the loop. (a) Find the magnetic force on each of the three sides of the loop, (b) Show that the total magnetic force on the loop is zero, (c) Calculate the magnetic dipole moment, (d) Calculate the magnitude and direction of the torque acting on the current carrying loop.

Explanation / Answer

a)Magnetic force is given by F = BiL For L=130 cm = 1.3 m F1 = 75.0 x10-3 * 4.0 * 1.3 = 3.9 x 10^-1 N For L=50 cm F2 = 75.0 x10-3 * 4.0 * 0.5 = 1.5 x 10^-1 N For L=120 cm F3 = 75.0 x10-3 * 4.0 * 1.2 = 3.6 x 10^-1 N b)considering direction and assigning signs accordingly we cAn get net force Net force F1-F2-F3 = - 1.2 x 10^-1N