In figure (a) a constant horizontal force Fa is applied to block A, which pushes
ID: 1669312 • Letter: I
Question
In figure (a) a constant horizontal force Fa is applied to block A, which pushes against block B with a 34.0 N force directed horizontally to the right. In figure (b), the same force Fa is applied to block B; now block A pushes on block B with a 17.0 N force directed horizontally to the left. The blocks have a combined mass of 18.0 kg. W is the magnitude of the acceleration of the blocks in figure (a)? m/s2 W is the magnitude of the force Fa? NExplanation / Answer
in two case ,the acceleration of system (2 blocks) : a=Fa/(Ma+Mb) figure (a) : the force acting on the block B : Fb =Mb*a figure (b) :the force acting on the block B : F'b = Fa-Mb*a sum up=> Fa= Fb+F'b = 34+17 =51N => the acceleration : a =F/(Ma+Mb) = 51/18 = 2.833 m/s2