In figure ( a ) a constant horizontal force F a is applied to block A , which pu
ID: 2274544 • Letter: I
Question
In figure (a) a constant horizontal force Fa is applied to block A, which pushes against block B with a 26.0 N force directed horizontally to the right. In figure (b), the same forceFa is applied to block B; now block A pushes on block B with a 13.0 N force directed horizontally to the left. The blocks have a combined mass of 15.0 kg.
In figure (a) a constant horizontal force Fa is applied to block A, which pushes against block B with a 26.0 N force directed horizontally to the right. In figure (b), the same forceFa is applied to block B; now block A pushes on block B with a 13.0 N force directed horizontally to the left. The blocks have a combined mass of 15.0 kg.Explanation / Answer
a)
for B ..
26 = m_B * a
for A
13 = (15-m_B) *a
so.. 13 = 15a - m_B*a
so.. 13 = 15a - 26
so.a = 2.6 m/sec2
b) Fa = 26+13 = 39 N