The coefficient of static friction betweenthe m = 3.10 kg crate and the35.0° inc
ID: 1670020 • Letter: T
Question
The coefficient of static friction betweenthe m = 3.10 kg crate and the35.0° incline is 0.350. What
minimum force must be applied to the crateperpendicular to the incline to prevent the cratefrom
sliding down theincline?
Arnold Strongman and SuzieSmall each pull very hard on opposite ends of a massless rope ina
tug-of-war. The greater forceon the rope is exerted by
A) Arnold, ofcourse.
B) Suzie,surprisingly.
16) A Mack truck and aVolkswagen traveling at the same speed have ahead-on collision. Thevehicle
that undergoes thegreatest change in velocity will bethe
A) Mack truck. B)Volkswagen. C) same forboth.
Explanation / Answer
The coefficient of static friction betweenthe m = 3.10 kg crate and the35.0° incline is 0.350. What
minimum force must be applied to the crateperpendicular to the incline to prevent the cratefrom
sliding down the incline
mgsin - fs = F
==> F = mgsin -smgcos
= mg (sin - scos)
= 3.10*9.8 (0.5735 - 0.35*0.8191)
= 8.712 N