a crane lifts a 10,000kg pile driver to a height of 10 metersevery cycle and then releases it to free fall and drive a pile into the river bed . the time to raise the pile driver averages 30seconds. how much workis done on the pile as it is driven into theriver bed? a crane lifts a 10,000kg pile driver to a height of 10 metersevery cycle and then releases it to free fall and drive a pile into the river bed . the time to raise the pile driver averages 30seconds. how much workis done on the pile as it is driven into theriver bed?
Explanation / Answer
w=f*s mass=10kg height=10m g=9.81m/s (gravity0 w= (10kg)(10m)(9.81)=981000 or 981kJ