a crane lifts a 10,000 kg to a height of meters every cycleand then releases it
ID: 1670385 • Letter: A
Question
a crane lifts a 10,000 kg to a height of meters every cycleand then releases it to free fall and drive a pile into the riverbed . the time to raise the pile driver averages 30 seconds. Is the work done to the pile less than , equal to, or morethan the work done to raise the pile driver? a crane lifts a 10,000 kg to a height of meters every cycleand then releases it to free fall and drive a pile into the riverbed . the time to raise the pile driver averages 30 seconds. Is the work done to the pile less than , equal to, or morethan the work done to raise the pile driver?Explanation / Answer
We know that workdone = KE = 0.5mv2 where v = gt ==> w = 0.5m(gt)2 = 0.5 *10000 * ( 9.8 * 30 )2 = 1470000 J It is greater than the workdone to raise the pile driver.