Question
Hey how would I solve this? An axon is the relatively long tail-like part of a neuron, ornerve cell. The outer surface of the axon membrane (dielectricconstant = 5, thickness = 1.17 x 10-8 m) is chargedpositively, and the inner portion is charged negatively. Thus, themembrane is a kind of capacitor. Assuming that an axon can betreated like a parallel plate capacitor with a plate area of 6.63 x10-6 m2, what is its capacitance? Thanks! Hey how would I solve this? An axon is the relatively long tail-like part of a neuron, ornerve cell. The outer surface of the axon membrane (dielectricconstant = 5, thickness = 1.17 x 10-8 m) is chargedpositively, and the inner portion is charged negatively. Thus, themembrane is a kind of capacitor. Assuming that an axon can betreated like a parallel plate capacitor with a plate area of 6.63 x10-6 m2, what is its capacitance? Thanks!
Explanation / Answer
A parallel plate Capacitor with a plate area A = 6.63*10-6 m2 capacitor having dielectric constant k =5 thickness d = 1.17*10-8m Capacitanceof a Capacitor is C =k 0 A /d = 5 * 8.85*10-12 C2 / N m2 *6.63*10-6 m2 / 1.17*10-8m = 25.075 *10-9 F = 25.0 n F