Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A slide projector has a converging lens whose focal length is107.00 mm. (a) How

ID: 1671263 • Letter: A

Question

A slide projector has a converging lens whose focal length is107.00 mm. (a) How far from the lens must the screen belocated if a slide is placed 109 mm fromthe lens?
1 m

(b) If the slide measures 25.0 mm ×33.0 mm, what are the dimensions (in mm)of its image?
width 2 mm height 3 mm (a) How far from the lens must the screen belocated if a slide is placed 109 mm fromthe lens?
1 m

(b) If the slide measures 25.0 mm ×33.0 mm, what are the dimensions (in mm)of its image?
width 2 mm height 3 mm width 2 mm height 3 mm

Explanation / Answer

1/f = 1/do + 1/di 1/di = 1/f - 1/do 1/di = 1/107 - 1/109 = 5.83m m = di/do = 5832/109 = 53.5x 25*53.5 = 1337.5mm 33*53.5 = 1765.5mm Hope that helps 1/di = 1/107 - 1/109 = 5.83m m = di/do = 5832/109 = 53.5x 25*53.5 = 1337.5mm 33*53.5 = 1765.5mm Hope that helps