A horizontal wire of length 0.53m, carrying a current of 7.5A,is placed in a uniform external magnetic field. When the wire ishorizontal, it experiences no magnetic force. When the wire istilted upward at an angle of 19 degrees, it experiences a magneticforce of 4.4E-3N. Determine the magnitude of the external magneticfield. Not sure where to begin. A horizontal wire of length 0.53m, carrying a current of 7.5A,is placed in a uniform external magnetic field. When the wire ishorizontal, it experiences no magnetic force. When the wire istilted upward at an angle of 19 degrees, it experiences a magneticforce of 4.4E-3N. Determine the magnitude of the external magneticfield. Not sure where to begin.
Explanation / Answer
Force on a current carryingwire F = B* I * L * sin 4.4 *10-3 = B * 7.5 * 0.53* sin 190 Magnitude of magenticfield B = 4.4 *10-3 / 1.294 = 3.40* 10-3 T Magnitude of magenticfield B = 4.4 *10-3 / 1.294 = 3.40* 10-3 T