Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the series ac circuit where R = 420, L = 0.20 H, C =1.2 F (10 -6 ), the ac po

ID: 1672839 • Letter: I

Question

In the series ac circuit where R = 420, L = 0.20 H, C =1.2 F (10-6), the ac power supply is = 60 sin(1500 rad/s t) V. a.) find the impedance Z b.) find the phase angle and explain which is leading inphase, the voltage or the current c.) the rms current in the circuit In the series ac circuit where R = 420, L = 0.20 H, C =1.2 F (10-6), the ac power supply is = 60 sin(1500 rad/s t) V. a.) find the impedance Z b.) find the phase angle and explain which is leading inphase, the voltage or the current c.) the rms current in the circuit

Explanation / Answer

Given resistance   R = 420 inductance   L = 0.20 H Capacitance   C = 1.2 F   The ac power supply is   = 60 sin (1500 rad/s t ) V .........(!) Ac voltage source                  V = V o sin t (2) comparing equations (1) and (2) is                 maximum voltage    V o = 60 V               angular frequency = 1500 rad / s2      frequency of circuit   f =   / 2                                        = 1500 / 2*3.14                                         = 238.85 Hz impedance   Z = R2 + (XL - X C ) 2      inductive reactance   XL   = 2 f L                                             = 2*3.14 * 238.85 * 0.2                                              = 299.9956 capacitive reactance      XC = 1 / 2 f C                                             =1 / ( 2*3.14* 238.85 * 1.2*10-6 )                                             = 555      There fore impedance       Z = (R2 + ( XL - XC ) 2 )1/2                         = ( 4202 + ( 299.99 - 555 ) 2 )1/2                    = 491.355    phaseangle                                   tan = XL - XC   / R                                      = 299.9956 - 555 / 420                                      = - 31.36 o   r m s voltage in the circuit is    V r m s     = Vo   / 2                  = 60 / 1.414                     = 42.4328       r m s current in thecircuit              I r m s =   V r ms   / Z                         = 42.43   / 491.355                         = 0.086 A