Im having trouble trying to figure out where to start thisproblem. It seems simple due to it only involving one number. Aproton's speed as it passes point A is5.00×104 m/s. What is the proton's speed at point B? point A=30V point B= -10V Should the proton constant be used? Any other advice ishelpful Im having trouble trying to figure out where to start thisproblem. It seems simple due to it only involving one number. Aproton's speed as it passes point A is5.00×104 m/s. What is the proton's speed at point B? point A=30V What is the proton's speed at point B? point B= -10V Should the proton constant be used? Any other advice ishelpful
Explanation / Answer
Kinetic Energy of protonatA KA = (1/2)* m * vA2 = 0.5* 1.66 * 10-27 * (5.00 *104)2 = 2.075* 10-18 J Energy gained byproton K = qp*(VA - VB) = 1.6* 10-19 * {30 - ( - 10)} = 6.40* 10-18 J Energy of proton atB KB = KA + K (1/2)* m *vB2 = 2.075* 10-18 + 6.40 *10-18 0.5 *1.66 * 10-27 *vB2 = 8.475* 10-18 J vB = (8.475* 10-18 / 8.30 * 10-28) = 1.01* 105 m/s 0.5 *1.66 * 10-27 *vB2 = 8.475* 10-18 J vB = (8.475* 10-18 / 8.30 * 10-28) = 1.01* 105 m/s