An object is placed to the left of a lens, and a real image isformed to the righ
ID: 1675849 • Letter: A
Question
An object is placed to the left of a lens, and a real image isformed to the right of the lens. The image is inverted relative tothe object and is one-half the size of the object. The distancebetween the object and the image is 67.7cm. (a) How far from the lens is the object? do = 1 2---Select---cm^-1cmno units(b) What is the focal length of the lens? f = 3 4---Select---cm^-1cmno units (a) How far from the lens is the object? do = 1 2---Select---cm^-1cmno units
(b) What is the focal length of the lens? f = 3 4---Select---cm^-1cmno units do = 1 2---Select---cm^-1cmno units
Explanation / Answer
1/f = -1/u + 1/v
f= focal length
u = object distance
v= image distance
u+v = 67.7 cm
magnification = v/u = 0.5
v = 0.5u