A 37 kg child takes a ride aon a ferris wheel that rotatesfour times each minute and has a diameter of 19 m. Centripical acceleration is 1.7 m/s squared. What force does the seat exert on the child at the lowestpoint of the ride?________N what force does the seat exert on the child at the highestpoint of the ride?_________N What force does the seat exert when the child is halfwaybetween the top and the bottom?______N Direction________in degrees (from upward) A 37 kg child takes a ride aon a ferris wheel that rotatesfour times each minute and has a diameter of 19 m. Centripical acceleration is 1.7 m/s squared. What force does the seat exert on the child at the lowestpoint of the ride?________N what force does the seat exert on the child at the highestpoint of the ride?_________N What force does the seat exert when the child is halfwaybetween the top and the bottom?______N Direction________in degrees (from upward)
Explanation / Answer
force does the seat exert on the child at the lowest point ofthe ride F1=mg+m*a a =1.7 m/s^2 F1=425.5 N (b)force does the seat exert on the child at the highest pointof the ride F2=m*(9.8-1.7)=299.7N force does the seat exert when the child is halfwaybetween the top and the bottom F=[(mg)2 +(ma)2]=368N