A 360-N child is in a swing that is attached to a pair of ropes 2.20 m long. Fin
ID: 2137885 • Letter: A
Question
A 360-N child is in a swing that is attached to a pair of ropes 2.20 m long. Find the gravitational potential energy of the child
A 360-N child is in a swing that is attached to a pair of ropes 2.20 m long. Find the gravitational potential energy of the child - Earth system relative to the child's lowest position at the following times. when the ropes are horizontal when the ropes make a 31.0 degree angle with the vertical when the child is at the bottom of the circular arc A 5.00-kg particle moves from the origin to position circle c, having coordinates x = 5.50 m and y = 5.50 m as shown in the figure. One force on the particle is the gravitational force acting in the negative y direction. Using the equation (W = F?r cos ? = F · ?r), calculate the work done by the gravitational force in going from O to circle c along the following paths. the purple path (O A c) the red path (O B c) the blue path (O c) Your results should all be identical. Why?Explanation / Answer
1)
U=mgh=360*2.2=792J.....
B)U=mgh[1- cos(31)]=113.12 J
C)zero...
2)
A)W=mg*r=381.073 J....
B) 381.073 J.
C) 381.073 J.
gravitational force is conservative force.....it does not depend upon path