Can someone explain this problem to me when the length of thelonger wire is 4L?
ID: 1676429 • Letter: C
Question
Can someone explain this problem to me when the length of thelonger wire is 4L?This is what I have but it's incorrect:
length of shorter wire = L length of longer wire = 4L tension in the longer wire is four times greater than the shorter wire fundamental frequency in shorter wire is 70 Hz
f2 = 2f1 = 2(70 Hz) = 140 Hz
This is what I have but it's incorrect:
length of shorter wire = L length of longer wire = 4L tension in the longer wire is four times greater than the shorter wire fundamental frequency in shorter wire is 70 Hz
f2 = 2f1 = 2(70 Hz) = 140 Hz
Explanation / Answer
Length L = L
L‘ = 4L
Tension T = T
T ‘ = 4 T
Fundamental frequency of shorter wire f = 70 Hz
We know fundamental frequency f = ( 1/ 2L ) [ T/ m ]