Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Physycs - whta is the formula for relative speed? - oneobject moves a v (m/s) sp

ID: 1678145 • Letter: P

Question

Physycs - whta is the formula for relative speed? - oneobject moves a v (m/s) speed - there is a cannon on top -the combined mass is 450Kg. Cannon shoots a canon ball at 120m/s slowing object by 8 m/s
what is the formula to calculate the mass ofcannonball? Thnaks Physycs - whta is the formula for relative speed? - oneobject moves a v (m/s) speed - there is a cannon on top -the combined mass is 450Kg. Cannon shoots a canon ball at 120m/s slowing object by 8 m/s
what is the formula to calculate the mass ofcannonball? Thnaks

Explanation / Answer

Sounds like conservation of momentum momentum before = momentum after MV1 = mv + MV2 then mv = MV1 - MV2 mv = M(V1 - MV2 ) and we can saythat V = V1 - V2 then mv=M V where m=? v=120m/s and M=450 kg V = 8m/s then m= MV/v = 450 x 8/ 120 m= 30kg