Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Physisi sw.chap zz Chapter 27, Problem 028 The ideal battery in Figure (a) has e

ID: 3163931 • Letter: P

Question

Physisi sw.chap zz Chapter 27, Problem 028 The ideal battery in Figure (a) has emf E 7.0 V. Plot 1 in Figure (b) gives the electric potential difference V that can appear across resistor 1 of the circuit versus the current i in that resistor. The scale of the V axis is set by Vs 21.4Vand the scale of the i axis is set by i 3.23 mA. Plots 2 and 3 are similar plots for resistons 2 and 3, respectively. What is the current in resistor 2? 024 Number the tolerance is +/-2% Review score Question Attempts: o of used Review Results by Study 2000-2017 by John Wily &Sons; In: or related companies. All rights reserved.

Explanation / Answer

Voltage per division on y axis = 21.4/9 = 2.377

Current per divison on x axis = 3.23m/6 = 0.538 x 10-3

So, from the graph, current in resistor 2 will be: i = 0.538 x 10-3 x 5 = 2.692 x 10-3A = 2.692 mA.