Hi I have a test tomorrow. This is a question I cant seem tofigure out. Please h
ID: 1678658 • Letter: H
Question
Hi I have a test tomorrow. This is a question I cant seem tofigure out. Please help! A car traveling at 17 m/s on a straightroad. The diameter of the cars tire is 96 cm. If the car speeds upwuth an acceleration of 2. m/s2 for 5secs. find thenumber of revolutions of the wheel during this period. Please make the answer easy to understand. I dont get physicsat all. Thanks, Chris Hi I have a test tomorrow. This is a question I cant seem tofigure out. Please help! A car traveling at 17 m/s on a straightroad. The diameter of the cars tire is 96 cm. If the car speeds upwuth an acceleration of 2. m/s2 for 5secs. find thenumber of revolutions of the wheel during this period. Please make the answer easy to understand. I dont get physicsat all. Thanks, ChrisExplanation / Answer
The angular velocity of the tyre = v / r = 17 / 0.48 =35.41 rad / s The angular acceleration = a / r = 2.0 / 0.48 =4.166 rad/s2 We know that = t - 0.5t2 = 35.41 * 5 - 0.5 * 4.166 * 25 = 124.96 rad Number of revolution = / 2 = 124.96 * 0.159 rev= 19.86 ˜ 20 rev.