Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ventilation fan with a moment of inertia of .034kg.m^2 has anet torque of .11

ID: 1679216 • Letter: A

Question

A ventilation fan with a moment of inertia of .034kg.m^2 has anet torque of .11 N.m applied to it.If it starts from rest, whatkinetic energy will it have 8.0 s later? A ventilation fan with a moment of inertia of .034kg.m^2 has anet torque of .11 N.m applied to it.If it starts from rest, whatangular momentum will it have 8.0 s later? A ventilation fan with a moment of inertia of .034kg.m^2 has anet torque of .11 N.m applied to it.If it starts from rest, whatkinetic energy will it have 8.0 s later? A ventilation fan with a moment of inertia of .034kg.m^2 has anet torque of .11 N.m applied to it.If it starts from rest, whatangular momentum will it have 8.0 s later?

Explanation / Answer

Let be the angular acceleration of the fan we have : = I* => = /I = 0.11/0.034 = 3.235 rad/s2 => at t= 8 s the angular velocity : = *t = 25.88 rad/s => kinetic energy : K = (1/2)I^2 = 11.386 J angular momentum at t=8 s L = I = 0.88 kg.m2 /s