Confused on part B (see below) suppose that a parallel-plate capacitor has circu
ID: 1679567 • Letter: C
Question
Confused on part B (see below)suppose that a parallel-plate capacitor has circular plates withradius R=30mm and a plate separation of 5.0mm. suppose also that asinusoidal potential difference with a maximum value of 150V and afrequency of 60Hz is applied across the plates; that is,
V=(150V)sin[2pi(60Hz)t]
ok so I get part A which is:
Here radius of the circular plates is R = 30 mm =30*10-3m seperation between the plates is d = 5 mm = 5*10-3m frequency of voltage f = 60 Hz Then angular frequency = 2f = 2*50rad/sec We know that magnetic field between the plates when r < = R is Bin=(00r/2)dE/dt E = V/d Then Bin=(00r/2d)dV/dt Here V = ( Vmax) sint dV/dt = ( Vmax)cost dV/dt = (150 V) cos[2(60 Hz)t]*2(60Hz) 0= 4*10-7H/m 0= 8.85*10-12C2/Nm2 Here Vmax = 150 V This grows until r = R = 30 mm = 0.03 m Then Bmax =(00R/2d)Vmax = [(4*10-7H/m) * (8.85*10-12C2/Nm2)* 0.03 m *(2*60 rad/sec )/2* 5 *10-3m]*150 Volts = 1.8847 *10-12T
***PART B *********** B.) Plot Bmax(r) for0<r<10cm ( This is where I getlost) Please please help! Confused on part B (see below)
suppose that a parallel-plate capacitor has circular plates withradius R=30mm and a plate separation of 5.0mm. suppose also that asinusoidal potential difference with a maximum value of 150V and afrequency of 60Hz is applied across the plates; that is,
V=(150V)sin[2pi(60Hz)t]
ok so I get part A which is:
Here radius of the circular plates is R = 30 mm =30*10-3m seperation between the plates is d = 5 mm = 5*10-3m frequency of voltage f = 60 Hz Then angular frequency = 2f = 2*50rad/sec We know that magnetic field between the plates when r < = R is Bin=(00r/2)dE/dt E = V/d Then Bin=(00r/2d)dV/dt Here V = ( Vmax) sint dV/dt = ( Vmax)cost dV/dt = ( Vmax)cost dV/dt = (150 V) cos[2(60 Hz)t]*2(60Hz) 0= 4*10-7H/m 0= 8.85*10-12C2/Nm2 Here Vmax = 150 V This grows until r = R = 30 mm = 0.03 m Then Bmax =(00R/2d)Vmax = [(4*10-7H/m) * (8.85*10-12C2/Nm2)* 0.03 m *(2*60 rad/sec )/2* 5 *10-3m]*150 Volts = 1.8847 *10-12T = [(4*10-7H/m) * (8.85*10-12C2/Nm2)* 0.03 m *(2*60 rad/sec )/2* 5 *10-3m]*150 Volts = 1.8847 *10-12T
***PART B *********** B.) Plot Bmax(r) for0<r<10cm ( This is where I getlost) Please please help!