A skateboarder shoots off a ramp with a velocity of 5.3 m/s,directed at an angle of 61° above the horizontal. The end ofthe ramp is 1.5 m above the ground. Let the x axis beparallel to the ground, the +y direction be verticallyupward, and take as the origin the point on the ground directlybelow the top of the ramp. (a) How high above theground is the highest point that the skateboarder reaches?(b) When the skateboarder reaches the highestpoint, how far is this point horizontally from the end of theramp?
Explanation / Answer
the vertical hieght the skateboarder reaches isu2sin2/2g where u is 5.3m/sec and =61degreesg=9.8 hence =1.096m above thre ground it is 2.596m b)the time taken by it to reach there isusin/g=0.47aseconds the distance traveled in this time is0.47*5.3*cos61=1.2m horizontally