An object is shot vertically upward from the surface of another planet. A plot o
ID: 1686226 • Letter: A
Question
An object is shot vertically upward from the surface of another planet. A plot of y versus t for the ball Is shown below, where the y value Is the height of the object above It's starting point and t = 0 the Instant the ball is shot. y_s = 30.0 m. What are the magnitudes of the free - fall acceleration on the planet and the Initial velocity of the ball?Explanation / Answer
a)time of filght T = 5s so, time taken by the body to reach maximum height = 2.5s initial velocity u is given by 0 = u-gt =>u = g*2.5 = 2.5g ....eqn1 maximum height = 30m v2 - u2 = 2as =>0 -u2 = 2*-g*30 =>u2 = 60g =>(2.5g)^2 = 60g => g = 60/6.25 = 9.6m/s2 b)u = 2.5g = 2.5*9.6 = 24m/s