The aorta is a major artery, rising upward from the left ventricle of the heart
ID: 1691824 • Letter: T
Question
The aorta is a major artery, rising upward from the left ventricle of the heart and curving down to carry blood to the abdomen and lower half of the body. The curved artery can be approximated as a semicircular arch whose diameter is 5.3 cm. If blood flows through the aortic arch at a speed of 0.31 m/s, what is the magnitude (in m/s2) of the blood's centripetal acceleration?Answer in m/s2 Please explain answer and formula The aorta is a major artery, rising upward from the left ventricle of the heart and curving down to carry blood to the abdomen and lower half of the body. The curved artery can be approximated as a semicircular arch whose diameter is 5.3 cm. If blood flows through the aortic arch at a speed of 0.31 m/s, what is the magnitude (in m/s2) of the blood's centripetal acceleration?
Answer in m/s2 Please explain answer and formula Please explain answer and formula
Explanation / Answer
diameter d = 5.3 cm radius r = d/ 2= 2.65 cm = 0.0265 m speed v = 0.31 m / s centripetal accleration a = v^ 2/ r = 3.626 m / s^ 2