Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sinusoidal wave of frequency 575 Hz has a speed of 220 m/s. (a) How far apart

ID: 1694356 • Letter: A

Question

A sinusoidal wave of frequency 575 Hz has a speed of 220 m/s. (a) How far apart are two points that differ in phase by p/3 rad?
m

(b) What is the phase difference between two displacements at a certain point at times 1.00 ms(mili seconds) apart?
rad A sinusoidal wave of frequency 575 Hz has a speed of 220 m/s. (a) How far apart are two points that differ in phase by p/3 rad?
m

(b) What is the phase difference between two displacements at a certain point at times 1.00 ms(mili seconds) apart?
rad (a) How far apart are two points that differ in phase by p/3 rad?

Explanation / Answer

f = 575 Hz, v = 220 m/s wavelength ? = v/f = 220/575= .382 m, period T = 1/f a) ?x = (p/3) * ?/(2p) = ?/6 =0.382/6 = 0.063 m b) ?f = 2p*(t/T) = 2p*(f*t) =2p*(575*1.00*10-3) = 3.61 rad