Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 41.0 cm/s. The displacemen

ID: 2234220 • Letter: A

Question

A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 41.0 cm/s. The displacement of the particles of the string at x = 18 cm is found to vary with time according to the equation y = (5.2 cm) sin[1.8 - (4.1 s-1)t]. The linear density of the string is 7.7 g/cm. What are (a) the frequency and (b) the wavelength (in cm) of the wave? If the wave equation is of the form y(x,t) = ym sin(kx - ?t), what are (c)ym (in cm), (d)k, and (e)?? (f) What is the tension in the string? PLEASE GIVE ALL ANSWERS AND UNITS. SET TWO SIGNFIICANT DIGITS

Explanation / Answer

?t = 4.1s?1 t, or ? = 4.1rad/s. Since ? = 2?f , then:

f= w/2pi = 4.1/2/pi = 0.652HZ


wavelength = v/f = 40 / 0.652 = 61.28 cm ym = 5.2 Kx = 1.8 K =1.8/18 = 0.1 w= 4.1

T = 7.7 *40^2 = 12320 g.cm/s^2 = 1.23N