Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sinusoidal wave in a string is described by the wave function where x and y ar

ID: 2256714 • Letter: A

Question

A sinusoidal wave in a string is described by the wave function

where x and y are in meters and t is in seconds. The mass per length of the string is 12.3 g/m.

A sinusoidal wave in a string is described by the wave function y = 0.120 sin (0.625x ? 59.5t) where x and y are in meters and t is in seconds. The mass per length of the string is 12.3 g/m. Find the maximum transverse acceleration of an element of this string. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s2 Determine the maximum transverse force on a 1.00-cm segment of the string. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N

Explanation / Answer


y = 0.120 sin (0.625x ? 59.5t)
mass per unit lenght u = 12.3 g/m = 0.0123 kg/m,
a)
a =59.5^2*0.120*sin(0.625x-59.5t)
amax = 424.83 m/s^2
b)
mass m = u *l = 0.0123*0.01 = 1.23x10^-4 kg
force F = ma =1.23x10^-4 *424.83=5.22x10^-2 N