Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sinusoidal wave is sent along a string with a linear density of 1.85 g/m. As i

ID: 2012867 • Letter: A

Question

A sinusoidal wave is sent along a string with a linear density of 1.85 g/m. As it travels, the kinetic energies of the mass elements along the string vary. Figure 16-36a gives the rate dK/dt at which kinetic energy passes through the string elements at a particular instant, plotted as a function of distance x along the string. Figure 16-36b is similar except that it gives the rate at which kinetic energy passes through a particular mass element (at a particular location), plotted as a function of time t. For both figures, the scale on the vertical (rate) axis is set by Rs = 7 W. What is the amplitude of the wave?

Explanation / Answer

from the diagram wavelength = 0.2m frequency f = 1/2ms = 500Hz linear density = 1.85 g/m = 0.00185 kg/m dk/dt = 7W this is equal to                1/2 * v 2 ym2 = 7W ( = 2f and v= f) sunstituting                    ym=7/22 f3                        = 0.0027m