Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sinusoidal wave is sent along a string with a linear density of 2.48 g/m. As i

ID: 2300754 • Letter: A

Question

A sinusoidal wave is sent along a string with a linear density of 2.48 g/m. As it travels, the kinetic energies of the mass elements along the string vary. Figure (a) gives the rate dK/dt at which kinetic energy passes through the string elements at a particular instant, plotted as a function of distance x along the string. Figure (b) is similar except that it gives the rate at which kinetic energy passes through a particular mass element (at a particular location), plotted as a function of time t. For both figures, the scale on the vertical (rate) axis is set by Rs = 8 W. What is the amplitude of the wave?

Explanation / Answer

f = 1 / 2 ms = 500 HZ

lambda = 0.20 m

1/2 * mu * v * ym2 * w2 = 8

mu = 0.00248 kg/m , w = 2 pi f

ym = sqrt [8 / 2 pi2 * mu * lambda * f3]

ym = sqrt [8 / 2 pi2 * 0.00248 * 0.20 * 5003]

ym = 0.0026 m