If there is two solenoids, one inside the other, each carry current I= 2.00 Amps
ID: 1701725 • Letter: I
Question
If there is two solenoids, one inside the other, each carry current I= 2.00 Amps, but in the oposite direction. If the inner solenoid has aradius a1= 2.00cm and n=10turns/m and outer has radius a2= 4.00cm and n=10 turns/m. If I want to find the magnitude and direction between the solenoids, do I subtract the outside magnetic field with the small one, I used B= µ0nI to calculate the magnetic field. and the direction of the magnetic field between the two solenoids is the same as the outer solenoid since the magnetic field is larger?Explanation / Answer
as you can see. I1=-I2 so that B1=-B2. the two solenoid, one inside the other, so in the smaller solenoid, magnetic field is zero. and in the space between the two solenoid, magnetic field is B1.