If there is two solenoids, one inside the other, each carry current I= 2.00 Amps
ID: 1701728 • Letter: I
Question
If there is two solenoids, one inside the other, each carry current I= 2.00 Amps, but in the oposite direction. If the inner solenoid has aradius a1= 2.00cm and n=10turns/m and outer has radius a2= 4.00cm and n=10 turns/m. If I want to find the magnitude and direction between the solenoids, do I subtract the outside magnetic field with the small one, I used B= µ0nI to calculate the magnetic field. and the direction of the magnetic field between the two solenoids is the same as the outer solenoid since the magnetic field is larger?Explanation / Answer
current through each solenoid is 2 A
so i1 = i2 = 2A
radius of inner solenoid r1 = 2 cm
number of turns of inner solenoid n1 = 10 turns / meter
radius of outer solenoid r2 = 4 cm
number of turns of outer solenoid n2 = 10 turns / meter
magnetic field in side the solenoid 1 is
B1 =B2 = (4*10^ -7 ) ( 10)(2A )
= 0251*10^ -4 T
since magnetic field in the side the solenoid is independent on radius of the solenoid