Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assuming that the critical velocity v c for your car is 30 mph, what is the rati

ID: 1706186 • Letter: A

Question

Assuming that the critical velocity vc for your car is 30 mph, what is the ratio of the drag force at 30 m/s (70 mph) to the drag force at 15 m/s (35 mph), Fd(@30 m/s)/Fd(@15 m/s)?

Since v>vc the drag force is given by Equation Fd = 1/2 CDAv2 (where CD is the drag coefficient, it is a dimensionless, shape dependent constant that must be obtained from measurements. A is the cross-sectional area (r2 for a sphere), is the fluid density, and v is the speed f the object.) and the only variable that changes is the velocity.

Explanation / Answer

The drag force is given by    Fd = 0.5*CdAv2 Cd is the drag coefficient of the car A is the surface area of the car density of the air v is the speed of the car. As the only variable in the problem is speed, Fd1/Fd2 = v12/v22 Fd30/Fd15 = (30 m/s)2 / (15 m/s)2 Fd30/Fd15 = 4 Fd30/Fd15 = 4