Assuming that the coal was 80.2 % carbon by mass and that combustion was complet
ID: 498579 • Letter: A
Question
Assuming that the coal was 80.2 % carbon by mass and that combustion was complete, calculate the number of tons of carbon dioxide produced by the plant during the year. Express your answer numerically in tons. 2.46 Times 10^7 tons CO_2 As a greenhouse gas, CO_2 traps heat from the sun. Because of this, changes in the amount of CO_2 in the atmosphere will affect the overall temperature of the atmosphere. Assuming that the coal was 2.00 % sulfur by mass and that combustion was complete, calculate the number of tons of sulfur dioxide produced by the plant during the year. Express your answer numerically in tons. Tons SO_2Explanation / Answer
Mass of Coal is , m = 8376726 tons
% of Carbon is 80.2 %
So the mass of Carbon is , m' = m x (80.2/ 100 )
= 8376726 x 80.2 / 100
= 6718134 tons
The comduction reaction is given by C + O2 ------> CO2
Molar mass of C is 12 g/mol
Molar mass of CO2 is = 12 + (2x16) = 44 g/mol
According to the balanced equation ,
12 g of C produces 44 g of CO2
OR
12 tons of C produces 44 tons of CO2
6718134 tons of C produces Y tons of CO2
Y = ( 6718134 x 44 ) / 12
= 24633158 tons of CO2
Mass of Coal is , m = 8376726 tons
% of Sulphur is 2.00 %
So the mass of Carbon is , m' = m x (2.0 / 100 )
= 8376726 x 2.0 / 100
= 167534 tons
S + O2 ----> SO2
Molar mass of S is = 32 g/mol
Molar mass of SO2 is = 32 + ( 2x16) = 64 g/mol
According to the balanced equation ,
32 g of S produces 64 g of SO2
OR
32 tons of S produces 64 tons of SO2
167534 tons of S produces Z tons of SO2
Z = ( 167534 x 64 ) / 32
= 335069 tons of SO2