Coulomb\'s law for the magnitude of the force F between two particles with charg
ID: 1707093 • Letter: C
Question
Coulomb's law for the magnitude of the force F between two particles with charges Q and Q' separated by a distance, d is |F| = K *|QQ'|/d2 where K=1/4peo = 8.854*10^-12 nC is the permittivity of free space.Consider two point charges located on the x axis: one charge, q1 = -19.5nC , is located at x1= -1.680m ; the second charge, q2= 31.5nC, is at the origin (x=0.0000).
What is the net force exerted by these two charges on a third charge q3 = 52.5nC placed between q3 and at x3= -1.245m ? Your answer may be positive or negative, depending on the direction of the force.
**Please solve with a numerical answer. I've tried this several times and this is my last attempt on mastering physics.