In the rectangle of the figure below, the sides have lengths 9.0 cm and 15 cm, q
ID: 1708662 • Letter: I
Question
In the rectangle of the figure below, the sides have lengths 9.0 cm and 15 cm, q1 = -6.0 µC, and q2 = +2.0 µC. Take V = 0 at infinity.
(a) What is the electric potential at corner A?
________ V
(b) What is the electric potential at corner B?
________ V
(c) How much work is required to move a third charge q3 = +3.0 µC from B to A along a diagonal of the rectangle?
_______ J
In the rectangle of the figure below, the sides have lengths 9.0 cm and 15 cm, q1 = - 6.0 muC, and q2 = +2.0 muC. Take V = 0 at infinity. (a) What is the electric potential at corner A? ________ V (b) What is the electric potential at corner B? ________ V (c) How much work is required to move a third charge q3 = +3.0 muC from B to A along a diagonal of the rectangle? _______ JExplanation / Answer
-