Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the rectangle of the figure the Sides have lengths 5.86 cm and 17.5 Cm, q_1=

ID: 1533569 • Letter: I

Question


In the rectangle of the figure the Sides have lengths 5.86 cm and 17.5 Cm, q_1= -4.67 mu C, and q_2 = - + 1 .95 mu C. With V=0 at Infinity, what is the electric potential at corner A and corner B? How much work is required to move a charge q_3= + 3.44 mu C from B to A along a diagonal of the rectangle? Does this work Increase or decrease the electric potential energy of the three-charge system? is more, less, or the same work required if q3 is moved along a path that is Inside the rectangle but not on a diagonal and outside the rectangle?

Explanation / Answer

a)

here

Va = V1 + V2

Va = k * q1 / d1 + k * q2 / d2

Va = k * (q1 / d1 + q2 / d2)

Va = 9 * 10^9 * (( -4.67 * 10^-6) / 0.175) + (1.95 * 10^-6)/0.0586)

Va = 59316.6 V

b)

Vb = V1 + V2

Vb = k * (q1 / d2 + q2 / d1)

Vb = 9 * 10^9 * (( -4.67 * 10^-6) / 0.0586) + (1.95 * 10^-6)/0.175)

Vb = -616949.78 V

c)

W = (Va - Vb) * q3

W = (59316.6 + 616949.78) * 3.44 * 10^-6

W = 2.32 J

d)

work is positive so it increases the electric potential energy of the three-charge system