Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

City parking lots A and B slope to join at a common gutter that discharges to a

ID: 1709969 • Letter: C

Question

City parking lots A and B slope to join at a common gutter that discharges to a storm sewer inlet located at one end of the lots, as shown. Both lots are 100 ft wide, with lot A being 120 ft deep and lot B being 90 ft deep. Lot A slopes at 1 % and lot B Slopes at 1.5%. Both lots are newly paved with smooth asphalt. For a rainfall storm with an intensity of 0.80 in/hr over a 1 hr period, what is the time of concentration for flow to the gutter? How much flow will be generated for the storm? The City Engineer wants to know what will be size of pipe to catch the runoff at the inlet?

Explanation / Answer

Kirpich Time Of Concentration formula

where L is in ft

t is in min

for LOT A L= 120 ft

Tc = 0.0078(1200.77/0.010.385) =1.83 min

for LOT B

L= 90 ft

tc = 0.0078*900.77 /0.0150.385 =1.26 min

total catchment area = (120+90)*100 = 21000 ft2 =0.4821 acer

pick flow q= CiA

C= Runoff Coefficient

I= INTENSITY OF RAINFALL in in/hr

A= Area of catchment in Acer

for asphalt paved road C=0.95

q= =0.95*0.8*0.4821 = 0.3664 ft3/sec

assume average velocity in pipe drain is 3 ft/sec

pipe will be design for max flow

area of pipe A= flow/velocity= 0.3664/3=0.122 ft2

dia D= (4A/3.14)0.5 =0.39 ft = 4.73 in = 5 in

thanks