Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

City Hospital, a nonprofit organization, estimates that it can save $28,000 a ye

ID: 2591862 • Letter: C

Question

City Hospital, a nonprofit organization, estimates that it can save $28,000 a year in cash operating costs for the next 10 years if it buys a special-purpose eye-testing machine at a cost of $110,000. A $5,000 disposal value is expected. City Hospital’s required rate of return is 12%. Assume all cash flows occur at year-end except for initial investment amounts. City Hospital uses straight-line depreciation. The income tax rate is 30% for all transactions that affect income taxes.

Required:

Calculate the following for the special-purpose eye-testing machine:

Net present value

Payback period

Return on average investment

What other factors should City Hospital consider in deciding whether to purchase the special-purpose eye-testing machine?

Explanation / Answer

The cash flows:

Year 0: -110000

Year 1 to 9: Net savings after tax + Tax shield on depreciation

= 28000*(1-0.3) + (0.3*(110000-5000)/10)

= 22750

Year 10: 22750 + salvage value = 22750+5000 = 27750

NPV = -110000 + 22750/1.12 + 22750/1.12^2 + 22750/1.12^3 + +++++++ + 27750/1.12^10

= 20152.44

Payback period = 110000/22750 = 4.83 years

Return on average Investment = 22750/110000 = 20.68%

Other factors like quality of testing, ease of use etc. should also be considered.