If the position of a particle is defined by r = ((2.5t^2 + 1) i + (4t - 1)/j(m),
ID: 1710295 • Letter: I
Question
If the position of a particle is defined by r = ((2.5t^2 + 1) i + (4t - 1)/j(m), its speed at t = 1 s is ____. a) 4.5 m/s b) 6.4 m/s c) 5.0 m/s d) 7.0 m/s The path of a particle is defined by y = 0.25x^2. If the component of its velocity along the x-axis at x = 2 m is v_x = 1 m/s, its velocity component along the y-axis at this position is ___. a) 0.25 m/s b) 0.5 m/s c) 1 m/s d) 2 m/s When the motion of one or both of the particles is at an angle to the line of impact, the impact is said to be_____ oblique impact. b) major impact. c) central impact. d) All of the above.Explanation / Answer
12) Hodograph
the radius vector of which represents in magnitude and direction the velocity of a moving object.
16) Oblique Impact.
The Impact in which the motion or one or both of the particle is at an angle to the line of impact is called oblique impact.